تمام نکاتی که قبل از خرید کمربند مردانه باید بدانید

اکثر مردان اغلب یک یا چند کمربند مردانه مشکی یا قهوه‌ای دارند. اما اکثر مردم نادیده می‌گیرند که این اکسسوری می‌تواند تغییر چشمگیری در سبک و استایل آنها ایجاد نماید. کمربند مناسب به آسانی با استایل شما ست می‌گردد. علاوه بر این، کمربند یک اکسسوری مردانه کلاسیک و نماد یک جنتلمن خوش لباس است.

بهره گرفتن از کمربند نامناسب به طور ناخواسته چشم ها را به طرف شکم جلب می‌کند و باعث ناراحتی و خجالت می‌شود. در این مقاله نحوه انتخاب کمربند برای مردان توضیح داده شده است. در ادامه آناتومی کمربند و اجزای سازنده آن را بررسی خواهیم نمود.

کمربند چیست

کمربند مردانه یک ابزار ساده است که برای نگه‌داشتن شلوار افراد استفاده می‌شود. اکثر کمربند‌ها دو بخش سگک و تسمه دارند. بسیاری از تسمه‌ها همچنین دارای یک حلقه یا گیره نگهدارنده در انتها هستند. گیره انتهایی اغلب فلزی یا چرمی است که روی کمربند‌های پارچه‌ای قرار می‌گیرد.

گیره انتهایی از انتهای کمربند محافظت می‌کند و می‌تواند بستن آن را آسان کند. پس از بستن تسمه، حلقه نگهدارنده از حرکت و آویزان شدن تسمه جلوگیری می‌کند. در برخی از تسمه‌ها سگک و بند کاملا به هم وصل هستند اما در مدل‌های دیگر می‌توان این دو قسمت را از هم جدا کرد.

جنس کمربند مردانه

جنس کمربند مردانه

چرم گاو و گوساله

چرم گاوی رایج‌ترین چرمی است که برای ساخت کمربند مردانه استفاده می‌شود و انواع متفاوتی دارد. چرم تمام دانه بهترین ظاهر را دارد و بادوام‌ترین است. در عین حال، پوست گوساله نرم‌ترین و انعطاف پذیرترین است. باکیفیت‌ترین کمربند‌های رسمی از پوست گوساله ساخته می‌شوند. برای ساخت کمربند‌های قابل تنظیم از چرم ساخته شده با سگک قاب استفاده می‌شود.

چرم‌های بافته شده چند رنگ برای استایل تابستانی گاه‌به‌گاه مناسب هستند و چرم‌های بافت تک رنگ برای استفاده با کت و شلوار بسیار غیر رسمی و برای لباس‌های اسپرت ایده‌آل هستند. چرم طرح‌دار با ابزار خاصی تزئین شده است که نقش‌های متفاوت را بر روی چرم هک می‌کند. این مدل کمربند با استایل‌های ساده مثل شلوار جین و پیراهن دکمه‌دار به خوبی ست می‌شود.

پوست حیوانات دیگر

پوست‌های عجیب و غریب ساخته شده از گونه‌های جانوری کمیاب غیر رسمی هستند اما می‌توانند به طور رسمی در رنگ‌هایی مثل مشکی استفاده گردند. کمربند‌های چرمی شترمرغ ظاهری متمایز و نقطه چین دارند و قیمت بالایی دارند. کمربند‌های چرمی تمساح، کروکودیل و مارمولک با الگو‌ها و بافت‌های خاص لوکس‌تر هستند.

جیر

جیر اغلب برای کمربند‌های غیررسمی نیز استفاده می‌شود. دوام کم‌تری نسبت به چرم تمام دانه دارد، اما برای ماندگاری بیشتر از چرم تمام دانه استفاده می‌شود.

ویژگی کمربند مردانه با کیفیت

هرگز چرم ارزان نخرید. زیرا به‌راحتی ترک می‌خورد و ظاهر نا‌مناسبی ایجاد می‌کند. بهترین و گران‌ترین کمربند‌ها از پوست گوساله، چرم نرم و منعطف ساخته شده‌اند که ترک نمی‌خورد. اگر نمی‌توانید با ناخن‌های خود خراش قابل مشاهده‌ای روی چرم ایجاد کنید، چرم نرم و جدید است.

چرم مناسب دوخت خوبی نیز دارد. دوخت‌های آن فشرده و کوچک و انتهای آنها آزاد نیست. سگک‌های کمربند مردانه خوب، محکم و قابل تعویض هستند. اول یک کمربند رسمی خریداری کنید که بتوانید در مکان کار ببندید. سپس به‌دنبال کمربند‌های چرمی و پارچه‌ای غیررسمی باشید.

انواع کمربند مردانه

انواع کمربند مردانه

کمربند‌ها اغلب به یکی از دو دسته کمربند‌های رسمی و غیررسمی تقسیم می‌شوند. مانند کفش، انواع استاندارد و روزمره برای کمربند وجود دارد، اما بین این دو سبک همپوشانی وجود دارد. کمربند‌های استاندارد برای استفاده با لباس‌هایی مانند کت و شلوار خوب و مناسب هستند. کمربند‌های غیر رسمی را می‌توان با هر چیزی از قبیل شلوارک و شلوار جین نیز پوشید.

کمربند‌های سنتی نوعی کمربند رسمی هستند و اغلب با کت و شلوار و لباس‌های رسمی پوشیده می‌شوند. کمربند‌های روزمره جامع‌تر هستند و می‌توان آنها را با شلوار جین، شورت و بسیاری از انواع لباس‌های دیگر پوشید. در ادامه به بررسی ویژگی‌های هر کمربند و نکاتی که در انتخاب کمربند مردانه باید به آن توجه داشته باشید می‌پردازیم.

کمربند رسمی

مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام خرید یک کمربند رسمی باید به یاد نگهدارید این است که کمربند مردانه باید تا حد امکان به کفش‌های همراه آن نزدیک باشد. در حالت ایده‌آل، جنس کمربند همان جنس کفش است، اما این اتفاق بسیار کم می افتد و در عوض تمرکز روی آن بر روی تنظیم رنگ کفش و کمربند تمرکز کنید. تسمه رسمی باید ٣ سانتی‌متر عرض و حدود ٠. ٣ سانتی‌متر ضخامت داشته باشد.

اگر کمربند جامع‌تر از این باشد، یک دسته غیر رسمی و نامناسب برای مجالس رسمی محسوب می‌شود. کمربند استاندارد باید از چرم تمام دانه ساخته شود. چرم سبز تاپ، چرم قدیمی ساده یا چرم اصل متعلق به کمربند‌های غیررسمی است. جیر یک ژانر دیگر است، اگرچه هر چند وقت یکبار از کمربند معمولی به رسمی تغییر می‌کند.

البته جیر استاندارد‌ترین نوع کمربند نیست، اما اگر در شرایطی نه چندان رسمی هستید باید به آن توجه کنید. کمربند جیر برای استایل غیررسمی نیز قابل استفاده است و کاربرد‌های مختلفی دارد. پولیش‌های چرم باید براق باشند، بنابراین از جلای مات خودداری کنید. هر چه چرم صیقلی‌تر باشد، بهتر است.

برخی از کمربند‌های رسمی از وسط دارای دوخت هستند اما برخی دیگر بدون دوخت صاف هستند. دقت کنید که روی بند نباید تزئین یا الگوی اضافی وجود داشته باشد. هرچه کمربند ساده‌تر باشد بهتر است. سگک کمربند باید براق و صاف و بدون ظاهر اضافی باشد. علاوه بر این رنگ گیره‌ها، رنگ طلایی صیقلی با کمربند‌های قهوه‌ای یا قهوه‌ای روشن و نقره‌ای براق با کمربند‌های مشکی یا زرشکی به خوبی ست می‌شود.

کمربند‌های غیر رسمی

کمربند‌های غیررسمی بسته به شرایط انعطاف‌پذیری بیشتری دارند. بنابراین می‌توان از کمربند مردانه برای موقعیت‌های مختلف استفاده کرد و یا بند‌های دیگری با همان سبک داشت. کمربند‌های غیررسمی نسبت به کمربند‌های رسمی اغلب پهن‌تر هستند و از ٣ تا ۵ سانتی‌متر متغیر هستند. اندازه معمول عرض آنها برای استفاده با شلوار جین ٣ سانتی‌متر است.

البته کمربند‌های غیررسمی از چرم هستند و همانطور که در بخش کمربند‌های استاندارد اشاره نمودیم همیشه باید چرم تمام دانه را برای بند انتخاب کنید. این موضوع حتی برای کمربند‌های غیررسمی نیز مهم است زیرا اکثر افراد روزانه از کمربند استفاده می‌کنند که می‌تواند به سرعت پاره شود مگر اینکه از چرم کامل ساخته شده باشد.

جیر یکی دیگر از مواد رایج برای کمربند‌های معمولی است. دوام جیر به خوبی چرم دانه‌بندی شده نیست، اما آستر‌های چرمی اغلب برای دوام و استحکام بیشتر استفاده می‌شود. کتانی جنسی است که برای کمربند‌های غیررسمی کاربرد چندانی ندارد.

این تیپ اقتصادی‌ترین در میان سه نوع دیگر است. کمربند‌های کتانی منحصر‌به‌فرد هستند زیرا می‌توانند از حلقه D استاندارد به جای سگک استفاده نمایند. پولیش چرمی کمربند‌های غیررسمی اغلب کمتر جلا داده می‌شود و این کمربند‌ها ظاهر مات‌تری در مقایسه با کمربند‌های رسمی دارند.

این کمربند‌ها بسته به سلیقه افراد قابل دوخت هستند. گزینه‌های بیشتری برای سگک در کمربند‌های غیر رسمی موجود هستند. در حالی که بعضی از کمربند‌ها ممکن است سگک‌های صیقلی داشته باشند، اکثر کمربند‌های غیررسمی دارای روکش مات یا براق‌تری هستند. علاوه بر این، سگک‌های کمربند غیررسمی می‌توانند از مربعی تا گرد متفاوت باشند.

نحوه انتخاب سایز کمربند مردانه

نحوه انتخاب سایز کمربند مردانه

هنگامی که سبک مورد علاقه خود را تعیین کردید و یک کمربند با کیفیت پیدا کردید، اکنون باید اندازه مناسب خود را تعیین کنید. سایز کمربند برای آقایان باید ۵ سانتی‌متر بزرگتر از اندازه کمر شلوار باشد. به همین خاطر اگر سایز کمر شلوار شما ١٠٢ سانتی‌متر است، باید کمربند ١٠٧ سانتی‌متری را انتخاب کنید.

اگر کمربند را از فروشگاه می‌خرید، کمربند را دور کمر خود بپیچید و اندازه آن را تست کنید. همچنین می‌توان اندازه کمربند تازه را از روی کمربند قبلی مشخص کرد. قسمتی را که سگک را به طور دائم به انتهای بند چرمی وصل کرده‌اید اندازه بگیرید و نزدیک‌ترین اندازه را به آن انتخاب کنید.

اگر کمربند مورد علاقه شما نا‌متناسب است یا اندازه دور کمرتان تغییر کرده است، هرگز وسوسه نشوید که کمربند خود را با یک چاقوی جیبی یا آشپزخانه سوراخ کنید. به دلیل اینکه این سوراخ روی تسمه مشخص شده و باعث شکستن آن می‌شود، لطفا با ابزار مناسب آن را به متخصص بسپارید.

کمربند‌های مردانه رسمی باید انتهایی کوتاه داشته باشند. هنگام بستن سگک فقط به چند اینچ چرم در طرف چپ سگک نیاز دارید. ارتفاع آن باید به اندازه‌ای باشد که از حلقه اول کمربند یا از حلقه روی خود تسمه عبور کند.

بهترین عرض برای کمربند مردانه

همچون یک قاعده کلی کمربند‌های پهن غیر رسمی هستند. کمربند‌های رسمی به طور ایده‌آل باید ٤ سانتی‌متر عرض داشته باشند. اگر اندام لاغری دارید یا شلوار لاغری می‌پوشید، باید کمربند به پهنای حدود ٤ سانتی‌متر انتخاب کنید.

حواستان باشد بند‌هایی با عرض کمتر از ٣ سانتی‌متر انتخاب ننمایید چرا که وارد محدوده کمربند‌های زنانه خواهید شد. از سوی دیگر کمربند‌های غیررسمی می‌توانند جامع‌تر و اغلب بین ٤ تا ۵ سانتی‌متر عرض داشته باشند. بند پهن‌تر برای شلوار جین خیلی خوب است.

نگهداری و مراقبت

اگر کمربند مردانه چرمی یا جیر کثیف شد نخستین کاری که باید بکنید استفاده از یک پارچه نرم با مقداری آب گرم برای پاک نمودن لکه است. اگر رنگ با آب پاک نگردد ممکن است لازم باشد از مقدار کمی پاک کننده چرم همراه با پارچه استفاده نمایید.

پس از پاک کردن رنگ از یک نرم کننده چرم برای جایگزینی روغن چرمی که پاک کننده استخراج کرده است استفاده کنید. برای این کار از یک پارچه تمیز و لطیف استفاده نموده و نرم کننده را بر روی آن بریزید. پس از آن اجازه دهید به مدت ٣٠ دقیقه روی چرم بماند تا جذب شود. اکنون چرم کمربند به شکل نرم قبلی خود بازگشته است.

در پایان

در این نوشته با راهنمای خرید کمربند مردانه آشنا شدیم. از چه نوع تسمه‌ای بیشتر استفاده می‌کنید. آیا سبک رسمی را می پسندید یا سبک غیر رسمی را ترجیح می‌دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا