راهنمای خرید بهترین نوع پارچه ژاکارد جذاب و زیبا

چنانچه خرید پارچه را دوست دارید احتمالا بدون اینکه متوجه شوید پارچه ژاکارد را دیده‌اید. ژاکارد از جمله زیبا‌ترین مدل های پارچه است که طرح‌ها و رنگ‌های استفاده شده در آن بر خلاف اکثر پارچه‌ها روی سطح آن چاپ نمی‌شود بلکه در پارچه آن بافته می‌شود.

اصطلاح ژاکارد به نوع آماده‌سازی و بافت مدل پارچه اشاره می کند و به سبک خاصی اشاره نمی‌کند. یقینا این پارچه‌های پیچیده‌ امروزه خیلی متداول به نظر‌ می‌رسند اما بافت این نوع پارچه‌ها هرگز به این سادگی نبوده است بلکه تاریخچه هیجان‌انگیزی دارند. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به تاریخچه پارچه ژاکارد داشته باشیم و با ویژگی‌ها و کاربرد‌های آن بیشتر آشنا شویم.

نحوه پیدایش پارچه ژاکارد

نحوه پیدایش پارچه ژاکارد

صد‌ها سال پیش ساخت پارچه با طرح‌های پیچیده و بافته شده آسان نبود. به همین دلیل تنها ثروتمندان جامعه می توانستند از چنین پارچه های ارزش‌مندی استفاده کنند. معمولا این پارچه‌ها گزینه‌ای برای دوخت لباس و پرده‌های طرح‌دار بوده و نمادی از منزلت اجتماعی و توان مالی به شمار می‌رفتند.

این پارچه‌ها فقط با دست بافته می‌شدند و فرآیند تولید آن پیچیده و خسته کننده بود. به همین خاطر کارگرانی که این پارچه‌ها را می‌بافتند اغلب برای انجام کار‌های خسته کننده تحت فشار قرار می‌گرفتند. یکی از این افراد کسی به نام ژوزف ماری ژاکارد بود.

ژاکارد می خواست دستگاه کارآمدتری اختراع کند تا نیروی کار کم‌تری در تولید این پارچه مشارکت داشته باشد و بتواند طرح‌های هنرمندانه و بهتری را در این مدل پارچه‌ها اعمال کند. نتیجه این تاکتیک ساخت ماشین بافندگی یا تولید پارچه ژاکارد بود. ماشین بافندگی ژاکارد یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های بافندگی در تاریخ است.

این ممکن است برای همه مشخص نباشد اما می‌توان ادعا کرد که پیشرفت در فناوری سیستم بافندگی ژاکارد پیش شرط توسعه اولین سخت‌افزار کامپیوتر بود. مکانیسم این ماشین بر پایه کدخوانی از کارت پانچ بود که نوازندگان پیانو در آن دوران از این کارت‌ها برای نواختن نت استفاده می‌کردند.

در میان پارچه داده‌ها برای دستگاه با یا بدون این سوراخ‌ها تعریف شد و نسخه‌های اولیه همان علم دیجیتال صفر و یک امروزی بود. روش کدخوانی از کارت پانج ماشین‌های بافندگی به تدریج به شکل پیشرفته‌تر و جدیدتری درآمد و در فناوری رایانه اولیه مورد استفاده قرار گرفت.

ویژگی‌های پارچه ژاکارد

هنگام خرید پارچه ژاکارد اگر به بافت آن دقت کنید متوجه می‌شوید که طرح‌های پارچه جزء بافت پارچه هستند و با وجود فرسودگی روزانه تغییر نمی‌کنند. اما طرح‌هایی که بر روی انواع دیگر پارچه‌ها نقش بسته یا چاپ می‌شوند به دلیل ساییدگی و پارگی طولانی‌مدت مستعد کم‌رنگ شدن، کشیده شدن یا از میان رفتن کامل هستند.

امروزه پیچیدگی طرح‌های پارچه ژاکارد افزایش یافته است اما اجرای آنها با وجود پیشرفت تکنولوژی مدرن کامپیوتری آسانتر شده است. این پارچه‌ها در مقابل آب، لکه، کپک، سایش، پارگی و چروک مقاوم هستند. از دیگر ویژگی‌های ژاکارد‌ علاوه بر استحکام و دوام بالا می‌توان به زیبایی آن اشاره کرد که برای تزئین مناسب است.

با پیشرفت تکنولوژی پارچه ژاکارد امروزی می‌تواند ترکیبی از ده‌ها رنگ مختلف باشد و نقوش زیبای هندسی، گیاهان، حیوانات و شکل های پیچیده را به دید بگذارد.

کاربرد پارچه ژاکارد چیست

کاربرد پارچه ژاکارد چیست

پارچه ژاکارد عمدتا برای ساختن انواع‌ پوشاک، مانتو، کراوات، زنجیر‌ کوه‌پیمایی و روبان‌ استفاده‌ می‌گردد. این پارچه در دکوراسیون خانه هم استفاده بسیاری دارد. از این پارچه در درست کردن وسایل جانبی، پرده‌، رومیزی، روتختی، رومیزی و غیره در خانه استفاده‌ می‌گردد.

انواع پارچه ژاکارد

هر پارچه‌ای که با ماشین بافندگی ژاکارد بافته شود پارچه ژاکارد محسوب می‌شود. پارچه‌های ژاکارد حاوی تعداد زیادی زیرمجموعه متعدد می‌باشند که در ادامه مطلب به توضیحات رایج‌ترین آنها خواهیم پرداخت.

پارچه ژاکارد ابریشم

ژاکارد ابریشم یکی از مجلل‌ترین انواع ژاکارد است و در قرون گذشته معمولا از الیاف ابریشم برای تولید طرح‌های پیچیده نقوش استفاده می‌شد.

پارچه ژاکارد بروکات

پارچه‌های بروکات که در ایران به زربافت معروف هستند در چین باستان پدید آمدند و اولین‌بار در زمان امپراتوری بیزانس پدیدار شدند. این‌گونه پارچه یکی از رایج‌ترین پارچه‌های ژاکارد منسوج شده‌ می‌باشد. در شروع این پارچه‌ها از ابریشم‌ تولید می‌شدند ولی در این زمان از الیاف مصنوعی‌، پنبه و حتی پشم‌ هم برای به وجود آوردن این پارچه‌ها بهره‌برداری می‌گردد.

پارچه ژاکارد پشمی

ژاکارد پشمی به دلیل ویژگی عایق بودن‌ گاهی‌ اوقات‌ برای تامین پوشاک‌های زمستانه مانند دستکش و ژاکت بکارگیری می‌گردد.

پارچه ژاکارد مطلسه

در بیشتر موارد از پارچه مطلسه‌ برای درست کردن روتختی و بالش‌ مصرف می‌گردد و این پارچه دارای الگو‌های ممتاز است. در گذشته این پارچه‌ها را با دست می‌دوختند و امروزه تولید حصیر با بهره گرفتن از ماشین بافندگی ژاکارد یا ماشین لحاف بسیار راحت‌تر است.

پارچه ژاکارد پنبه‌ ای

پارچه‌های ژاکارد پنبه‌ای اکثرا پیچیدگی‌ پایینی‌ دارند و یکی از کم‌هزینه‌ترین اقسام ژاکارد می‌باشند که با بهره‌ گرفتن‌ از ابزار پارچه‌بافی ژاکارد تولید‌ می‌شوند. پارچه‌های ژاکارد پنبه‌ای تا حد بسیاری جانشین پارچه‌های ژاکارد کتان شده‌اند.

پارچه ژاکارد مصنوعی

از آنجایی که پارچه ژاکارد مصنوعی کم‌قیمت می‌باشند بعضی از تولیدکنندگان ژاکارد ترجیح‌ می‌دهند به عوض ابریشم‌، پنبه یا پشم‌ از الیاف غیر طبیعی مصرف کنند. این در حالی‌ می‌باشد که ژاکارد غیر طبیعی دارای وضعیت کیفی پایینی‌ است و اثرات ویرانگری بر محیط‌زیست می‌گذارد.

چه الیافی در بافت پارچه ژاکارد استفاده می‌شود

چه الیافی در بافت پارچه ژاکارد استفاده می‌شود

ژاکارد نوعی بافت می‌باشد و این اسم به مواد‌ اولیه‌ پارچه داده نمی‌گردد. بدین‌لحاظ می‌توان آن را با طیف‌ زیادی از الیاف خلق نمود. بیایید نگاهی دقیق‌تر به محتویات الیاف و استفاده آن در فصول گوناگون سال بیندازیم. الیاف پنبه نرم و مات‌ هستند‌ و پوشاک‌های دوخته گشته از پارچه‌های نخی را می‌توان در طول سال مصرف نمود.

از پارچه‌های منسوج گشته از الیاف پنبه می‌توان برای به وجود آوردن انواع‌ پیراهن‌ مردانه‌، پیراهن زنانه، ژاکت، شلوار، دامن، بلوز، تاپ‌ و غیره استفاده‌ نمود. از الیاف ابریشم‌ می‌توان برای بافت پارچه‌های نرم و صاف استفاده‌ نمود و این پارچه‌ها در بیشتر موارد درخشان، ظریف و براق می‌باشند.

ابریشم‌ بیشتر‌ در موعد بهار و تابستان استفاده‌ می‌گردد و اقسام پوشاک‌های دوخته گشته از این پارچه برای مناسبت‌ها و رویداد‌های مخصوص بکارگیری می‌گردد. بلوز، تاپ‌، پیراهن‌، دامن‌، روسری‌، پوشاک زیر‌، کراوات، آستر و غیره را می‌توان از پارچه‌های ابریشمی تامین نمود. الیاف پشم‌ نرم، گرم و مات‌ بوده و برای استفاده در پاییز‌ و زمستان مناسب مصرف می‌باشند.

از پارچه‌های پشمی می‌توان برای ایجاد ژاکت، پیراهن‌، دامن‌، شلوار‌، کت، بلوز، هودی و غیره بکارگیری نمود. الیاف کتان نرم می‌باشند و برای دوختن پوشاک‌های مناسب برای بهار و تابستان استفاده‌ می‌گردد. پیراهن‌، دامن‌، تاپ‌، شلوار‌ و غیره مردانه‌ و زنانه از پارچه‌های کتان دوخته می‌گردد.

نحوه مراقبت پارچه ژاکارد چگونه است

از آنجایی که ژاکارد نوعی پارچه می‌باشد و می‌تواند از هر الیافی تهیه‌ گردد نکات حفاظت به الیاف پارچه‌ای که در نظر‌ دارید ارتباط دارد‌. بعضی از ژاکارد‌ها قابل‌ شستن می‌باشند در حالی‌ که بعضی احتیاج به خشکشویی دارند. درصورتی‌که پارچه ژاکارد خیلی لطیف یا برعکس‌ خیلی روان است‌ و با پولک، نخ فلزی یا مهره‌ تزئین گشته است‌.

بنابراین خشک‌ تمیز کردن‌ آن بهینه‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌ برای حفاظت آن می‌باشد. پارچه‌های ژاکارد کلفت را می‌توان با دست یا در دستگاه لباسشویی در دمای ٣٠ درجه‌ سانتی گراد شستشو‌ نمود. به یاد‌ داشته باشید که موقع شستن اصلا از سفید‌ کننده مصرف نکنید. پارچه الزاما باید به دور‌ از نور‌ مستقیم‌ آفتاب خشک گردد.

سوالات متداول در خرید بهترین پارچه ژاکارد

قیمت پارچه ژاکارد چقدر است

از قدیم پارچه ژاکارد به جهت روند ویژه تولید آن قیمت زیادی داشته است‌. هنوز هم با نوآوری ماشین پارچه‌بافی ژاکارد بهای پرداختی برای آن نسبت‌ به سابق کاهش چشمگیری داشته است‌. هر چه الگو و رنگ ژاکارد پیچیده‌تر باشد‌ بها آن هم بالا‌تر خواهد بود.

کشور اصلی تولیدکننده پارچه ژاکارد کجاست

در شرایطی‌ که هند عمده ترین تولید‌ کننده الیاف پنبه خام‌ در جهان می‌باشد چین‌ بزرگترین تولید‌ کننده پوشاک تمام‌ پنبه می‌باشد. چین‌ همچنین‌ در به وجود آوردن ابریشم‌ در جهان پیشتاز است و بهترین الیاف مصنوعی‌ را تولید‌ می‌نماید. از سوی دیگر استرالیا بسیار بیشتر از هر سرزمین دیگری پشم‌ دارد. با این احوال تولید‌کنندگان پشم‌ استرالیایی در اکثر موارد نخ یا الیاف خام‌ خویش را جهت تکمیل‌ به چین‌ می‌فرستند.

بیشترین الیاف استفاده شده در تولید پارچه ژاکارد کدامند

الیاف پنبه، ابریشم‌ و مصنوعی‌ رایج‌ترین الیاف بافندگی برای پارچه ژاکارد می‌باشند. در بعضی موارد‌ تولیدکنندگان ممکن‌ است از پشم‌ برای بافت ژاکارد نیز‌ بهره‌برداری کنند.

در پایان

آن طور که گفتیم، برخلاف پارچه‌های دیگر که الگوها روی سطح پارچه پرینت می‌شود، طرح ها و مدل‌های ژاکارد همراه با پارچه منسوج می‌گردد. ظاهر زیبای پارچه ژاکارد در آن می‌باشد که صدها نخ تار جهت تولید مدل‌های منحصربه‌فرد در هم منسوج می‌شوند. پارچه‌های ژاکارد در الگوها و مقدارهای متفاوتی پدیدآوری می‌شوند و هر کدامیک مصرف مشخصی دارند.

ژاکاردهای سبک‌تر اکثراً برای بهار و تابستان به‌کارگیری می‌شوند و اشکال سنگین آن در فصول خنک سال طرفدار دارند. الگوهای پارچه‌ ژاکارد خیلی مختلف می‌باشد و از میان آن‌ها قادر خواهید بود الگوهایی با رنگ‌های هم‌تناژ پیدا نمائید. در بین انواع مدل ژاکارد، امکان انتخاب بسیاری خواهید داشت؛ راه‌راه کلاسیک، خل‌خالی، مدل گل و گیاه، سبک بچگانه و غیره مثال‌هایی از مدل‌های این پارچه می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا